Metsästys

 

Metsästyksenvalvoja Marko Erjansalo marko.erjansalo@ekoaspen.com
040 5470 768
Metsästyksenvalvoja Pekka Wallden peeweeas@dnainternet.net
050 558 4883
Metsästyksenvalvoja Juho Oikarinen heinola@rhy.riista.fi
044 779 772 4
Metsästyksenvalvoja Pekka Latvio pekka.latvio@heinolasm.fi
0505953735

Suurriistavirka-apu (SRVA) on riistanhoitoyhdistysten ylläpitämä organisaatio, joka välittää poliisille metsästäjien virka-apua suurriistakonflikteissa. Tavallisimpia SRVA-tehtäviä ovat kolareissa loukkaantuneiden hirvieläinten, suurpetojen ja villisikojen jäljestäminen sekä suurpetojen karkotukset taajaan asutulta alueelta.

Toiminta perustuu poliisin ja riistanhoitoyhdistysten välisiin sopimuksiin. Hälytysjärjestelmä käynnistyy poliisin tai hätäkeskuksen antamalla virka-apupyynnöllä. Mukana olevat metsästäjät, koiranohjaajat ja metsästysseurat toimivat vapaaehtoispohjalta.

SRVA-yhteyshenkilö Hannu Seppänen Vierumäki
040 564 7868 
SRVA-yhteyshenkilö Heikki Seppälä Heinola kk
0400440314
SRVA-yhteyshenkilö Pekka Wallden Lusi
050 558 4883

 

Petoyhdyshenkilö Aimo Hilander Heinola Kk
aimo.hilander@outlook.com
0400 369 009 
Petoyhdyshenkilö Osmo Laurila Vierumäki
osmo.laurila@phnet.fi
040 504 8878 
Petoyhdyshenkilö Armi Salonen Myllyoja
armisalonen@phnet.fi
040 5060 693
Petoyhdyshenkilö Marko Erjansalo 040-5470768
marko.erjansalo@ekoaspen.com
Petoyhdyshenkilö Petri Joensuu 050 381 948 4
petri.joensuu@gmail.com
Petoyhdyshenkilö Juha Lehtonen 0500 235 788
jl60@suomi24.fi
Petoyhdyshenkilö Roope Salminen 0500 708 251
peto.salminen14@gmail.com
Petoyhdyshenkilö Juho Oikarinen 044 779 772 4
heinola@rhy.riista.fi